Creategreen

NAZIV PROJEKTA:
Stvaranje energetskih i ekoloških uslova za zeleniji i održiv prekogranični prostor između Hrvatske i Srbije

Akronim: CREATEGREEN
Kod projekta: HR-RS00158
Lider projekta: Naučni institut za veterinarstvo “Novi Sad” (NIV)
Partneri: Grad Sombor (SOMBOR)
Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet (UNSPMF)
Grad Osijek (OSIJEK)
Preduzetnički inkubator BIOS d.o.o. Osijek (BIOS)
Trajanje projekta: June 2024 – June 2026
Ukupan budžet: 2,203,296.00 €
EU finansiranje: 1,872,801.60 €
Kontakt: markopajic@niv.ns.ac.rs (Marko Pajić, rukovodilac projekta)

SAŽETAK PROJEKTA

Zajednički teritorijalni izazovi u prekograničnom području Hrvatske i Srbije su, između ostalog, nedovoljna promocija raspoložive obnovljive energije, njezino korištenje, posebice solarne energije za koju su aktualna tehnološka rješenja sve dostupnija.

Opći cilj projekta je promicanje proizvodnje i korištenja održivih i jasnih energetskih rješenja korištenjem solarnih postrojenja u prekograničnoj regiji. Štoviše, mikrometeorološki senzori, zajedno s ugrađenim informacijama o solarnim instalacijama, pružit će stanovništvu u prekograničnoj regiji bitne informacije o stvarnom učinkovitom korištenju sunčeve energije i osnažiti dostupne globalne informacije o mogućnostima i učinkovitosti sunčeve energije.

Glavni rezultati projekta su: a) Razvoj sustava proizvodnje zelene energije u Novom Sadu, Somboru i Osijeku, odnosno postavljanjem solarnih elektrana u Novom Sadu (0,15 MW), Somboru (0,29 MW) i Osijeku (0,40 MW), kako bi se povećala uporaba zelenih energija i promicanje obnovljivih izvora energije; i b) Izrada mikrosustava za praćenje učinkovitosti sunčeve energije kao alata za izračun učinkovitosti proizvodnje sunčeve energije u prekograničnom području kao zajedničkog rješenja, koje će pridonijeti učinkovitijem korištenju sunčeve energije u gospodarstvu, kao i institucijama i građanima u regiji.

Sami građani, ali i lokalne i regionalne vlasti (kao donositelji odluka), sektorske, obrazovne i istraživačke institucije, nevladine organizacije koje se bave obnovljivim izvorima energije, politikama klimatskih promjena, strategijama prilagodbe klimi i okolišu, akcijama otpornosti i javnom zdravlju imat će izravnu korist od takvih informacija. Potom će poslovne tvrtke te mala i srednja poduzeća koja se bave proizvodnjom i razvojem solarnih elektrana također imati koristi od povećanja znanja o budućem radu na sustavima obnovljive energije.

Projekt CREATEGREEN donosi novi i inovativni pristup kroz: a) implementaciju sustava obnovljivih izvora energije zajedno s mikrometeorološkim senzorima koji će osigurati potrebne podatke za izračun učinkovitosti proizvodnje sunčeve energije u prekograničnom području; i b) razvoj i implementaciju inovativnog sustava za praćenje učinkovitosti solarne energije na mikrorazini (platforma na više razina) kao zajedničkog rješenja za stanovništvo u prekograničnoj regiji, pružajući vrijedne informacije o najboljem troškovno učinkovitom rješenju za učinkovitost solarne energije.

CILJ PROJEKTA

Poboljšanje korištenja solarne energije razvojem i implementacijom novog sustava nadzora kao zajedničkog rješenja za stanovništvo u prekograničnoj regiji, pružajući vrijedne informacije o najboljem isplativom rješenju za učinkovitost solarne energije. Zajedničko rješenje preuzet će projektni partner Grad Osijek te će biti integrirano u dokument „Akcijski plan energetske učinkovitosti Grada Osijeka za razdoblje 2025.-2027.“. To će ujedno biti i dobar primjer kako bi jedno zajedničko rješenje mogla primijeniti i koristiti lokalna samouprava, a u budućnosti bi na sličan način mogli postupiti i Grad Sombor i Grad Novi Sad.

Creategreen qr

Projekat je sufinanciran sredstvima EFRR i IPA III fondova Europske unije

DISCLAIMER

“This website is funded/co-funded by the European Union. Its contents are the sole responsibility of University of Novi Sad Faculty of Sciences and do not necessarily reflect the views of the European Union.”